Drugie warsztaty Rails Girls w Rzeszowie 16-17 września 2017

Za nami druga edycja warsztatów programowania Rails Girls. Przez dwa dni trzydzieści dziewczyn poznawało podstawy języka programowania Ruby. Efektem ich pracy były wirtualne pamiętniki, których kod napisały samodzielnie.

Bezpłatne warsztaty Rails Girls przygotowali programiści z Rzeszów Ruby User Group a odbyły się one w budynku V Politechniki Rzeszowskiej. Trzydziestkę dziewczyn, które wzięły udział w zajęciach, wyłoniono podczas internetowej rekrutacji. Na tegoroczną edycję warsztatów w sumie zgłosiło się ponad trzysta chętnych.

Zajęcia trwały przez osiem godzin w sobotę i pięć w niedzielę. To oczywiście dużo jak na pierwszy raz, kiedy do przyswojenia jest ogromna porcja nowej wiedzy, dlatego urozmaicaliśmy warsztaty prezentacjami, był też czas na networking – mówi Róża Szylar, organizatorka.

Zajęcia przygotowane zostały tak, żeby uczestniczki mogły bezpośrednio przełożyć wiedzę na zastosowanie praktyczne. Każda z nich pracowała nad napisaniem kodu wirtualnego pamiętnika umożliwiającego dodawanie codziennych wpisów.

Warsztaty były bardzo dobrze zorganizowane. Wszystko jasno wytłumaczone, program logiczny, dzięki czemu dostaliśmy paczkę konkretnej wiedzy. Wiem już nie tylko w jaki sposób pisać kod, ale też jak rozpocząć projekt, jak go rozwijać i opublikować w sieci. Teraz chcę zrobić powtórkę i przerobić internetowe tutoriale. Programowanie mi się podoba i nie ukrywam, że myślę o przebranżowieniu – opowiada Ania, jedna z uczestniczek.

Warsztatom towarzyszyła świetna atmosfera. Bardzo dobrym rozwiązaniem było to, że każda z małych grup miała swojego mentora, który tłumaczył wszystko cierpliwie i na piechotę. Ważna była dla mnie też możliwość spotkania z innymi kobietami, które mają podobne do mnie aspiracje i motywacje. W planach mam powtórkę przerobionego materiału, a potem nabywanie nowych umiejętności. Dzięki temu być może w przyszłym roku spróbuję zmienić branżę – dodaje Lidka.

Jak oceniają mentorzy, dziewczyny podczas warsztatów radziły sobie wyjątkowo dobrze. Szybko przyswajały wiedzę i potrafiły zastosować ją podczas kolejnych etapów pisania aplikacji. Oczywiście nie obyło się bez problemów, ale – jak to w programowaniu bywa – wiele z nich wynikało po prostu ze zwykłych literówek.

Wierzymy, że zajęcia które przygotowaliśmy mogą być tym pierwszym krokiem na drodze do zostania programistą. Zmiana w życiu sama się jednak nie dokona. Co uczestniczki zrobią ze zdobytą wiedzą zależy już od nich, choć widząc ich motywację, wierzymy że im się uda – dodaje R.Szylar.

Druga edycja warsztatów Rails Girls odbyła się w dn. 16-17 września, w planach jest już kolejna.

Informacje na temat warsztatów pojawiły się w lokalnej prasie, portalach internetowych, telewizji, radiu oraz mediach społecznościowych: